A legfontosabb rendszeresen elvégzendő karbantartási műveletek az alábbiak:
Szkimmer vagy leszedő háló segítségével a víz felszínen úszó szennyeződések eltávolítása.
Kézi vagy robotporszívó segítségével a medence alján leülepedett szennyeződések megszüntetése.
Vízforgató használata a medencevíz átszűréséhez.
A szükséges vegyszerek beadagolása.
A vízkezelés fontos elemei:
-
pH érték beállítás
-
Víz fertőtlenítés (klórral vagy aktív oxigénnel)
-
Algapusztítás
-
Pelyhesítés
-
Karbantartás
1. A víz pH értékének beállítása
A víz kémiai egyensúlya:
A fürdőmedence vize csak akkor lesz tiszta és átlátszó, ha az összetevők kémiai egyensúlyban vannak.
A pH-érték beállítása:
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a legtöbb problémát a túl magas pH okozza. A víz pH-értéke a víz savasságát vagy lúgosságát mutatja. Legelső lépés a kémhatások beállításai. A pH értéket egy 0-14 fokozatú skálán mérhetjük, amelyen a 7 a semleges érték. A medencék vizéhez megfelelő pH-érték kissé lúgos, mivel az emberi szem pH-értéke 7,5 körül van.
Az ideális pH-érték 7,2-7,6:
Gyakran találkozhatunk medencéknél azzal a problémával, hogy az előírt mennyiségű klór adagolás ellenére a víz zavarossá és algássá válik. A probléma okozója legtöbb esetben, a hibás pH-érték beállítása.
Nézzünk a pH beállító eszközöket!
Összlúgosság teljes alkálianyag-tartalom (TA)
Ez a víz pH ingadozással szembeni ellenálló-képessége.
Mikor beszélhetünk vízkeménységről:
A vízkeménységét a benne oldott kálciumsó és magnéziumsó határozza meg.Ha a víz ezekből a sókból túl sokat tartalmaz, akkor beszélhetünk vízkövesedésről, amely a medence falán válhat ki, így károsítja a medence csővezetékét, homokszűrőjét, vagy akár az egész gépészeti berendezést. A vízkő kiválása, vegyszerezéssel akadályozható meg.
2. Klórral vagy aktív oxigénnel való fertőtlenítés
Fertőtlenítés fogalma:
A mikroorganizmusok olyan kisméretű élőlények, melyek szabad szemmel nem láthatóak és folyamatosan kerülnek a vízbe az eső, a szél és a fürdőző emberek által. A fertőtlenítés olyan eljárás, amely a medence vizébe került kórozók elpusztítására, fertőző képességük megszüntetésére, inaktiválására irányul. Védelmet nyújt, a mikroorganizmusokkal baktériumokkal, algákkal, gombákkal, és vírusokkal szemben. Így megakadályozható a vízben terjedő betegségeket esetleg fertőzések kialakulása.
A medence szabad-klór tartalomnak annyinak kell lenni, ami igaz elpusztítja a kórokozókat, viszont a fürdőzni vágyó személyek egészségére nem ártalmas. Az ideális szabad-klór tartalom literenként 0,6-1,0 mg. Kisgyermekek és klór érzékenyek számára, ajánlott a sóbontó, ózonos illetve UV fényes berendezések használata.
Nézzünk a vízfertőtlenítő szereket!
3. Az algák kialakulásának megelőzése
Az algák kialakulásának megelőzéséhez a szervezet számára jóval kevésbé irritáló, nem klór alapú vegyületek használhatóak. Ha a klór és az algaölőszer szintje a vízben jelentősen csökken, már fél nap is elég arra, hogy a medencében elszaporodjanak az algák. Ez teljes egészében megszüntethető sokkoló klórozással, mely során a klór szintet a 2-3 szorosára emeljük. Kültéri medencéknél kéthetente, magas vízhőfok esetén (26 °C felett) hetente érdemes a biztonság kedvéért sokkolást végezni.
A multitabletták tartalmazzák a klórt, algaölőt és pelyhesítőt is!
4. Pelyhesítés, kombinált illetve klórmentes vízkezelés
A szűrőtöltetnek jól meghatározható áteresztőképessége van, azaz léteznek olyan méretű szemcsék, amelyek keresztül tudnak haladni a szűrőn és ily módon nem távolíthatók el. A pelyhesítő szerek szerepe, hogy a fertőtlenítő és algamentesítő szerek által semlegesített szennyező anyagokat nagyobb pelyhekké alakítsák. Ezek a pelyhek viszont már akkorák, hogy fent tudnak akadni a szűrőben!
A multitabletták tartalmazzák a klórt, algaölőt és pelyhesítőt is!
5. Karbantartási eljárások
Alternatív víztisztítási módszerek
Sóbontó berendezések, más néven (Elektroklórozás):
A berendezés automatikus és fenntartási költsége kedvező. A módszer előnyei közé tartozik, hogy elhagyhatjuk a klórozószerek alkalmazását. Mindezt sóval helyettesíthetjük, melynek koncentrációja a tenger sótartalmának csupán 5%-a. A lényege, hogy a szűrőbe beépített sóbontó cella által előállított klór végzi a fertőtlenítést. A sókoncentráció így alacsony marad, ami a fürdőzőket sem fogja zavarni, és a fém alkatrészeket sem károsítja.
Előnyök:
Teljesen automata működés
Biztonságos, a klórozószer elhagyható
Az agresszív klór vegyületekkel nem találkozik a felhasználó
Nincs kötött klór a vízben, szagtalan és nem irritálja a szemet
Költséghatékony, öntisztító berendezés
Teljesen automatizált vízkezelő rendszer amely sóbontó készülékkel is könnyen integrálható
Ózongenerátoros vízkezelés:
Az ózongenerátor a levegő oxigén molekuláit alakítja át ózonná, melyet közvetlenül a medencevízébe juttat tovább. Ezek a molekulák a vízben feloldódnak és aktív oxigént szabadítanak fel, amely elpusztítja a baktériumokat , gombákat és vírusokat. Továbbá az gépészet mechanikai szűrőjét is tisztítja, így eltávolítja az olyan káros anyagokat mint a vas és a mangán.
Előnyei:
pH semleges
A víz keménységét a kívánt értékre csökkenti
A medence légterének levegőjét tisztítja
Nem irritáló hatású
Környezet kímélő
UV fertőtlenítés:
A módszer lényege, hogy vegyszerezés nélkül az UV fény segítségével kezeli a medence vizét, elpusztítva minden baktériumot, gombát, vírust és egyéb mikroorganizmust. Az UV lámpa szabad szemmel nem látható, (253,7 nm hullámhosszú UV-C) sugárzást bocsát ki. Az UV fény alkalmazásával jóval kevesebb hagyományos vegyszert kell alkalmaznunk, kiegészítő vízkezelésként pedig aktív oxigénes fertőtlenítést ajánlunk. Ezen eljárás a vízre és az emberi szervezetre negatív hatást nem gyakorol mert az egész egy zárt rendszerben történik. A lámpa tartós, élettartama 9000 üzemóra.
Előnyei:
Tiszta medencevíz
Biztonságos fertőtlenítési
Csökkenti a klór illetve más vegyszer használatát
Klórszag csökkentése
Környezetkímélő alternatív megoldás
További tippek felmerülő problémákra:
Ha a pH érték nem megfelelő:
Érdemes a pH értéket megmérni, mert a medence vizének mindig 7,2-7,6 között kell lennie, ha magasabb ennél az értéknél a klór, nem tudja kifejteni kellőképpen a hatását.
Nem megfelelő szabadklór-érték:
Itt is fontos a megfelelő érték beállítása, amelynek mindig 0,6-1,0 mg / l között kell lennie. Ha ez alatt van, akkor csökken vagy akár meg is szűnik a fertőtlenítés.
Nem megfelelő sokkoló klórozás:
Érdemes hetente vagy kéthetente elvégezni, és a klór tartalmát 3-5 mg/l-re emelni. Így elkerülhető az algák kialakulása.
Ha nem megfelelő szűrés:
Ebben az esetben a szűrő eltömődhet és vízkövesedhet. Szűrőbetétes berendezés alkalmazásánál cserélni kell betétet, homokszűrő berendezésnél nézze meg a nyomásmérőt, ha magas akkor
célszerű visszamosást végezni.
Ha nem megfelelő a szűrési idő:
Naponta minimum 2x4 órát kell üzemelnie a berendezésnek. Ha emelkedik a vízhőfok akkor növelni kell ezt az időtartamot, akár 2x7 órára / nap -ra.
A befúvok rossz beállítás:
A szűrő működése közben a medence vízének folyamatos mozgásban kell lennie. Az egyenletes vegyszer eloszlás érdekében a befúvókat úgy állítsa be, hogy hatékonyan keringtesse a medence vizét.
Kútvíz használata:
Első töltés után észrevehető jelenség hogy a víz bebarnul. Ennek a kiváltó oka hogy hogy a vízben lévő vas oxidálódik a klórral/aktív oxigénnel. Ennek a megszüntetését csak homokszűréssel tudjuk megszüntetni.
Túl sok szennyeződés a medence vízben:
Folyamatos tisztítás, szűrők és porszívók használatával. A használaton kívüli medencéket pedig ajánlott lefedni, így elkerülhető a belehulló szennyeződés.
Zavaros víz, nyálkás medence fal:
Ez az algásodás jele. Az algák szaporodásának megakadályozására algamentesítő folyadék rendszeres adagolása szükséges.
Érdes lerakódás a medence falán:
Vízkőképződéssel állunk szemben.
Ha kellemetlen a víz szaga:
A különböző szerves anyagok jelenlétét jelzi. A klór hatékonyságának növelése érdekében a pH-értéket állítsa be 7,2–7,6 közti értékre.
Allergizáló tényezők, bőr és szem irritáció :
A nagy illetve kis ph érték is egyaránt okozhat ilyen tüneteket. pH értéket állítsa be 7,2–7,6 közé.